Pierwsza edycja projektu „ARTour 2016” odbyła się w okresie kwiecień – grudzień 2010 i cieszyła się wielkim zainteresowaniem młodych uczestników warsztatów jak również pedagogów oraz osób prowadzących instytucje kultury w Gdańsku. W drugiej edycji ARTour wzieło udział 100 uczestników.
W roku 2012 chęć uczestnictwa wyraziły kolejne placówki edukacyjne oraz kulturalne. Jedną z nich jest grupa dzieci z Dr Clown z dzienicy Wrzeszcz dla której udąło się pozyskać dodatkowe fundusze aby mogli dołączyć do projektu.
„ARTour ” stanowi formę edukacyjną. Głównym celem projektu jest kształtowanie świadomości społecznej uczestników poprzez aktywne współistnienie w przestrzeni publicznej, jak również poprzez kreatywne podejście do środowiska miejskiego.
Warsztaty będą prowadzone w przestrzeniach instytucji kultury Gdańska. Ukazane zostaną wydarzenia artystyczne,artyści i osoby, które ukształtowały strukturę kulturalną miasta. Będzie to swojego rodzaju podróż w czasie i przestrzeni, gdzie można poznać artystów i wydarzenia artystyczne, które nadają kształt i niepowtarzalne znaczenie w otaczającym nas obecnie świecie kultury w Gdańsku. Pozwoli to na rozbudzenie zupełnie innego podejścia do własnego otoczenia i spojrzenia na współczesność. Dzieci i młodzież należy kształcić w kreatywności, pokazywać, iż twórcze spojrzenie na rzeczywistość jest częstokroć więcej warte niż odtwórcza wiedza. Połączenie elementu multimedialnej kreacji z badaniem artystycznych czynników kształtujących tożsamość jest najwłaściwszym sposobem edukacji przyszłych świadomych i skupionych na wspólnym tworzeniu lokalnej wspólnoty obywateli, a zarazem elementem kompleksowej rewitalizacji.
Założenie projektu:
- Uczestnicy staną się artystami – odkrywcami, animatorami danej przestrzeni wystawienniczo – miejskiej, świadomymi odbiorcami kultury zdolnymi aktywnie uczestniczyć w kulturze i korzystać z jej wytworów,
- Inspiracja i interwencja artystyczna w miejsca publiczne Gdańska,
- Tworzenie "wideo-śladów artystycznych" z podróży odbytej w każdym z miejsc kultury Gdańska, wideo SONDA,
- Kształtowanie tożsamości indywidualnej i społecznej,
- Aktywna interpretacja sztuki współczesnej.
Realizacja:
Start i podsumowanie warsztatów odbywa się w siedzibie Fundacji Kolonia Artystów w lokalu przy ulicy Miszewskiego 18, Gdańsk Wrzeszcz.
Następnie uczestnicy pojawią się za każdym razem w innym miejscu kultury (Instytucja, Muzeum, GGM, NCK, CSW Łaźnia, Galeria Pionova, NCK, 4G) i „instalują swój warsztat pracy" inspirowany aktualną wystawą.
Zapoznanie się z różnymi technikami wyrazu artystycznego [malarstwo, rzeźba, fotografia cyfrowa, video, instalacje] i wykorzystanie tych technik do stworzenia dzieła sztuki.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz